Na sygnale

Wróciły patrole

Na ulicach Gubina i Guben możemy spotkać polsko-niemieckie patrole. Ich wspólna działalność, to efekt wieloletniej współpracy, której zwieńczeniem było podpisanie projektu o utworzeniu wspólnego niemiecko-polskiego zespołu policyjnego w Guben/Gubin.

– Łączone patrole stanowią istotny element w procesie wykrywaczy, a także są ważnym punktem kontaktowym dla obywateli Gubina i Guben. Po przeszło rocznej przerwie, gdzie z uwagi na panującą pandemię Covid-19 i wprowadzone obostrzenia, wspólne służby zostały zawieszone. W sobotę, 2 października, policyjni partnerzy ponownie mogli wspólnie przeciwdziałać przestępczości przygranicznej i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. By jeszcze szerzej dotrzeć do społeczeństwa, uczestniczyli w polsko-niemieckim jesiennym festynie zorganizowanym w Guben. Ich obecność cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy, którzy chętnie rozmawiali z policjantami, stanowiącymi ważny punkt kontaktowy dla obywateli obu miast.

Celem polsko-niemieckiego projektu jest podniesienie współpracy instytucjonalnej policji obu krajów w obszarze przygranicznym, a w szczególności w Gubinie i Guben, zwiększenie skuteczności w zwalczaniu przestępczości oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Policjanci oddelegowani do Zespołu posługują się dwoma językami, które mimo zawieszenia wspólnych służb, doskonalili. Dokształcają się również w zakresie sytuacji prawnej obu krajów, zwyczajów i różnic kulturowych. Wszystko po to by jeszcze lepiej zrozumieć problem z którym zgłasza się mieszkaniec i potrafić mu zaradzić. Policjantów będziemy mogli spotkać między innymi na ulicach miast, podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, a także będą stanowili istotny element w procesie wykrywczym – wyjaśnia podkomisarz Justyna Kulka, z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim. (red)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry