Społeczeństwo

Wszystkich Świętych za pasem

Kiedy rok temu o tej samej porze pisaliśmy o zbliżającym się Święcie Zmarłych, to w tekście wspomniano między innymi o tym, że na gubińskim Cmentarzu Komunalnym przybyło ponad 200 grobów w kończącym się wówczas roku. Za kilka dni znowu pojawimy się na gubińskiej nekropolii.

Wrócimy pamięcią do bliskich, którzy odeszli z tego świata. Jak wynika z informacji przekazanej przez Dalię Patek z Urzędu Miejskiego w Gubinie, w okresie od listopada 2021 r. do 12 października br. zmarło 211 mieszkańców naszego miasta.

Czy na gubińskim cmentarzu będą nowe inwestycje? O to pytamy Monikę Adamowicz, Kierownik Działu Cmentarno – Pogrzebowego PUM, kierowniczkę cmentarza: – Kolumbarium z 48 niszami zostało oddane do użytku w lutym 2021 r. Jego powstanie spowodowane było nie tyle brakiem miejsca na pochówki, ale zapotrzebowaniem. Obecnie kolumbarium jest wypełnione, istnieje pilna potrzeba wybudowania drugiego bloku z 48 niszami. Przy okazji wspomnę, że zaplanowano powstanie łącznie 4 bloków. To sprawa najbliższej przyszłości. Miasto deklaruje budowę.

Pytany o sprawę Naczelnik Wydziału Komunalno-Inwestycyjnego potwierdza deklaracje, ale na razie są problemy. Jakie? – Planowaliśmy oddanie do użytku drugiego bloku do końca tego roku. Do ogłoszonego przetargu nie stanęła żadna firma i dziś jest pewne, że w tym roku nie uda się realizacja tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że finanse na ten cel znajdą się w przyszłorocznym budżecie.

Korzystając z okazji M. Adamowicz poinformowała, że rozpoczyna się wdrażanie programu związanego z internetową stroną określającą lokalizację grobów na naszym cmentarzu. W najbliższym czasie materiały trafią na stronę internetową. Każdy sektor będzie miał swój kod QR i łatwo będzie można znaleźć miejsce poszukiwanego grobu. (sp)

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry