Sport

Wykazali wolę walki i determinację

Ostatnie tygodnie to pasmo sukcesów zawodników Olimpiad Specjalnych Klubu AS przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Gubinie. Pływacy swój bój o medale rozpoczęli 27 kwietnia startami w Lubuskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych.

Zdobyli na nim worek medali, a z najlepszych wyłoniono reprezentację na Letnie Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w dniach 5-7 maja w Rybniku. Gubińscy pływacy reprezentujący województwo lubuskie spisali się rewelacyjnie. Ostatecznie w jedenastu startach nasi waleczni zawodnicy zdobyli 11medali – 8 złotych i 3 srebrne. Każdy z naszych uczestników jest jedno lub dwukrotnym złotym medalistą w konkurencjach indywidualnych. Wszyscy wykazali wolę walki i determinację w pogoni za każdym krążkiem.

Najwięcej emocji dostarczyła niepokonana od lat sztafeta w nieco odmienionym składzie: Paweł Krupiński, Dawid Eret, Paweł Zieliński oraz Karol Pyziak. Chłopcy popłynęli na maksimum swoich możliwości. Dzięki temu zdobyli złoty medal i szaleli na najwyższym stopniu podium. Sztafeta z małego miasteczka górowała nad sztafetami z wielkich województw – była to dla nich wielka sprawa!

Szkoleniowcem naszych medalistów od wielu lat jest Ziemowit Patek. W ostatnich miesiącach ekipa trenowała pod okiem Anny Krupińskiej. Zdobywcami złotych medali w konkurencjach indywidualnych byli: Ala Kopeć – 25 m stylem dowolnym, Paweł Krupiński – 25 m stylem motylkowym, 100 m stylem klasycznym, Dawid Eret – 50 m stylem dowolnym, 25 m stylem grzbietowym, Karol Pyziak – 100m stylem dowolnym, Paweł Zieliński – 50 m stylem dowolnym. Srebrne krążki zdobyli: Ala Kopeć – 25 m stylem grzbietowym, Karol Pyziak – 50 m stylem dowolnym, Paweł Zieliński – 25 m stylem dowolnym. Wszyscy złoci medaliści mają szansę na udział w Letnich Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023. W wyniku losowania wyłoniona zostanie pływacka reprezentacja Polski. Mamy nadzieję, że ręka przysłowiowej Marysi okaże się dla naszych pływaków łaskawa.

Trzy dni później nasi zawodnicy wystartowali w kolejnych zawodach. Tym razem pod przewodnictwem Izabeli Ochoty walczyli o medale w Lubuskich Regatach Kajakowych Olimpiad Specjalnych w Nowej Soli. W finałach KT2-200 Kamil Wesołowski i Dawid Eret zdobyli srebrny medal, natomiast Paweł Krupiński i Karol Pyziak oraz Mateusz Kuczkowski i Róża Wesołowska wywalczyli medale brązowe. Dokonania sportowców zostały docenione przez Dyrektora Sylwię Sękowską – Moryń, wychowawców i nauczycieli SOSW w Gubinie. Na uroczystym spotkaniu do medalistów Olimpiad Specjalnych, ich trenerów i rodziców płynęły podziękowania i gratulacje. Wszyscy, zarówno zawodnicy jak i trenerzy, zostali uhonorowani pucharami i dyplomami. Było podniośle i radośnie, a każdy z zawodników czuł się dumnym zwycięzcą. To będzie ich motywować do dalszego współdziałania. Jest to również zachęta dla innych uczniów i ich rodzin do aktywności sportowej.

Dla naszego gubińskiego pływaka Pawła Krupińskiego nie były to jedyne zawody. Paweł sumiennie przygotowuje się do dwóch najważniejszych tegorocznych imprez: Letnich Europejskich Igrzysk VIRTUS i Mistrzostw Świata Osób z Zespołem Downa. W ostatnim miesiącu uczestniczył w Grand Prix Pucharu Polski MASTERS – II Edycja Koziołków Pływackich, gdzie zdobył 3 złote medale, na 100 klasyk pokonał “zaczarowaną” granicę 1:40,00 i wypływał nowy historyczny rekord 1:39,10. Drugi rekord Polski uzyskał na 100 m zmiennym – 1:35,80. Dwa tygodnie temu walczył o trofea w mistrzostwach Polski SPRAWNI RAZEM.

Konkurenci w klasyfikacji OPEN to bardzo wymagający zawodnicy. To zupełnie inna liga, niż konkurencje dedykowane osobom z Zespołem Downa. Paweł poradził sobie doskonale i został dwukrotnym Mistrzem Polski – 100 m klasycznym i 100 m zmiennym należały do niego. Z kolei tytuł wicemistrza zdobył na 50 m klasycznym. Każdą konkurencję przepłynął w granicach swoich wyśrubowanych życiówek. Potwierdził wysoką dyspozycję i poziom europejskiej czołówki, a do kolekcji przybyło mu 13 medali, w tym 11 złotych, srebrny i brązowy. (red)

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Przycisk powrotu do góry