Społeczeństwo

Zmarł Honorowy Obywatel Gubina

W wieku 78 lat zmarł Stanisław Turowski, nauczyciel, społecznik i publicysta. Osoba, która przez wiele lat angażowała się w życie społeczno-kulturalne naszego miasta. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym w Gubinie w piątek (28.07), o godz. 13.00.

Urodził się 15 lutego 1945 w Mnichowie koło Sieradza. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Był mieszkańcem Gubina od września 1989 roku. W naszym mieście zatrudniony został w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1. W roku 1991 w drodze konkursu wybrany został na dyrektora tej szkoły, pełniąc tę funkcję do września 1997 r., kiedy to odszedł na emeryturę.

Doświadczony działacz różnych organizacji i stowarzyszeń społecznych. Aktywny kulturowo na terenie powiatu krośnieńskiego, miasta Gubina, Ziemi Lubuskiej i innych regionów Polski. Laureat między innymi Lubuskiej Nagrody Kulturalnej (1988) i Gubińskiej Nagrody Kulturalnej (2002), Nagrody Starosty Krośnieńskiego za twórczą i upowszechnieniową działalność w dziedzinie kultury. Współorganizował wiele imprez, konferencji, seminariów dotyczących edukacji i kultury. Publicysta prasy regionalnej oraz ogólnopolskiej (w dorobku ma ponad trzy tysiące artykułów, felietonów, listów, reportaży). Literacki debiut – opowiadanie „Przepych” wydrukowano w Nadodrzu, w roku 1974. Autor książek: Głową w mur (felietony, artykuły – 1994), Gubinianie. 21 Wspaniałych (1995), Listy do młodego dyrektora (1997), Belferska miłość (1998), Parszywy los. Opowiadania (1999), Adres Pana Boga (szkoła w oczach rodziców – 2002), Bez retuszu, (wywiad rzeka) prowokacyjne widzenie rzeczywistości społecznej (2005).

Swego czasu na antenie Polskiego Radia publikował felietony z cyklu „Przed pierwszym dzwonkiem” i „Pięć minut o wychowaniu”. Autor monodramu z własną reżyserią „Z pamiętnika szalonego nauczyciela”.

W latach 1994-2012 kierował Gubińskim Towarzystwem Kultury, działał tam już od 1990 roku. W tym okresie przez zorganizowany przez niego konkurs „O Złote Pióro” rzesze miłośników prozy i poezji doskonaliło swoje umiejętności literackie, a miasto stało się bardziej sławne w Polsce.
W Gubińskim Towarzystwie Kultury, za jego kadencji powołano – wspólnie z Klubem Garnizonowym i Biblioteką Publiczną – Gubiński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Idee UTW kontynuuje z dużym powodzeniem Gubiński Dom Kultury.

Za twórczy dorobek i aktywność popularyzatorską został wyróżniony przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Uhonorowany został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W Gubinie społecznik odnalazł możliwość realizowania się w Towarzystwie Walki z Kalectwem. Był prezesem zarządu TWzK przez cztery kadencje. Stan zdrowia nie pozwolił nadal nim kierować. Był redaktorem czasopisma „Serce i Troska”. Był także członkiem Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Wschodnich Łużyc. Przez kilka lat związał się z Klubem Garnizonowym w Gubinie oraz redakcją miejscowej Telewizji Przewodowej.

Był redaktorem naczelnym dwutygodnika Wiadomości Gubińskie. Prowadził stały felieton w Tygodniku Powiatowym. Regularnie pisał w tygodniku Głos Nauczycielski. Publikował i pisał także między innymi w periodykach: Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, Wychowanie (członek kolegium redakcyjnego), Dyrektor Szkoły, Nowa Szkoła, Zielony Sztandar, Tygodnik Ludowy, Edukacja i Dialog, Wiadomości Kulturalne. Wszędzie było go pełno.

Tytuł Honorowego Obywatela Gubina otrzymał 24 kwietnia 2008 roku.

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry