Społeczeństwo

Zwiedzili miasto kamienic, fabryk i pałaców

Pierwsza tegoroczna wycieczka oddziałowa PTTK Gubin obrała za cel Łódź – miasto kamienic, fabryk i pałaców. Wzięło w niej udział 40 osób.

W dniach 16-19 czerwca udało się zwiedzić wiele miejsc naznaczonych obecnością trzech dominujących nacji: Żydów, Niemców i Polaków. Byliśmy na Cmentarzu Żydowskim i na Stacji Radegast, przemierzyliśmy słynną ulicę Piotrkowską, trafiliśmy na tereny poprzemysłowe – obecnie Manufakturę. Poznawaliśmy historię, zwiedzając Muzeum Miasta Łodzi usadowione w Pałacu Izraela Poznańskiego i Centralne Muzeum Włókiennictwa usytuowane w Białej Fabryce Ludwika Geyera. Socjalne rozwiązania łódzkich fabrykantów (Scheiblerów i Grohmanów) poznaliśmy w zabytkowym kompleksie fabryczno-mieszkalnym, zwanym Księżym Młynem.

Uczestnicy wycieczki chętnie fotografowali się z uwiecznionymi w pomnikach wybitnymi łodzianami: Julianem Tuwimem, Arturem Rubinsteinem, Władysławem Reymontem i trzema twórcami przemysłowej Łodzi. Miś Uszatek, którego pomnik również zdobi ul. Piotrkowską, przywołał wspomnienia i wzruszał. Któż bowiem nie pamięta słów: „mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam”?

Wieczorna Łódź kusiła ogródkami kawiarnianymi, zachęcała do spacerów po rozświetlonych ulicach, oferowała spektakle teatralne. Chętnie z takich ofert korzystaliśmy. W niedzielę za podszeptem Tuwima wpadliśmy na chwilę do Tomaszowa, by schłodzić się w unikalnych na skalę światową piaskowych Grotach Nagórzyckich.

Zawiódł nas tylko Piotrków Trybunalski, gdzie umówiona wcześniej wizyta z warsztatami w Muzeum Marcepanów nie doszła do skutku. Zawód zrekompensowały nam Muzeum Piwowarstwa z dobrze zaopatrzonym sklepem i Muzeum Historyczne w Zamku Królewskim. Syci wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Gubina.

Ps. Wszystkim narzekającym na utrudnienia komunikacyjne w naszym mieście polecamy wizytę w Łodzi. Tam dopiero są rozkopy!

BoGraTe

Podobne artykuły

Przycisk powrotu do góry